تاریخ : 7 خرداد 1401   | |   Saturday, 28 May , 2022

خداییان: هدف غائی سازمان بازرسی اصلاح امور است

  • کد خبر : 25
  • 25 اسفند 1400 ساعت 10:02
خداییان: هدف غائی سازمان بازرسی اصلاح امور است
رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: هدف غائی سازمان بازرسی ارسال نامه هشداری صرف نیست، بلکه اصلاح امور است و در صورت عدم توجه به این هشدارها باید با افراد متخلف و مقصر برخورد لازم صورت گیرد.

به گزارش آفتاب یزد آنلاین، به نقل از قوه قضاییه، مراسم معارفه احمد رحمانیان به عنوان قائم‌مقام و سرپرست معاونت نظارت و بازرسی امور تولیدی، سیدجعفر کاظم پور به عنوان معاون نظارت و بازرسی امور فرهنگی و اجتماعی و سعید بابازاده به عنوان رئیس دفتر بازرسی امور ویژه سازمان بازرسی کل کشور روز سه شنبه ۲۴ اسفند ماه با حضور خداییان برگزار شد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در این مراسم ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و میلاد مسعود حضرت بقیه‌الله الاعظم (عج)، نگاه و امید مردم به سازمان بازرسی کل کشور به عنوان یکی از مهمترین دستگاه‌های نظارتی را مورد اشاره قرار داد و گفت: مطالبات آحاد جامعه و تقاضا برای ورود سازمان بازرسی به موضوعات مختلف بیانگر این است که مردم با وظایف این سازمان آشنا هستند و از آن انتظار دارند.

وی با اشاره به نظارت بر حسن اجرای قانون و امور به عنوان دو ماموریت اساسی، فراگیر و مهم سازمان بازرسی بر اساس نص صریح قانون، اظهارکرد: همه دستگاه‌های اجرایی کشور و شرکت‌ها و دستگاه‌هایی که از بودجه دولتی استفاده می‌کنند و نحوی از انحاء تحت نظارت دولت قرار دارند، تحت پوشش نظارتی سازمان بازرسی هستند و قانون به خوبی به موضوع فوق پرداخته و وظایف سنگینی را برای این سازمان منظور داشته است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تقدیر از اقدامات صورت گرفته طی دوره‌های گذشته، ضرورت ارتقای عملکرد تا نیل به جایگاه واقعی و شایسته این سازمان به عنوان یکی از عالی‌ترین نهادهای نظارتی و چشم و گوش نظام را مورد تاکید قرار داد.

عضو شورای‌عالی قوه‌قضاییه در ادامه به تبیین شاخصه‌های موثر در ارتقای عملکرد سازمان بازرسی کل کشور پرداخت و به عنوان اولین مولفه بازرسی بهنگام و به موقع را مورد اشاره قرار داد.

خداییان، ورود و هشدار سازمان بازرسی زمانی اثربخش خواهد بود و موجب افزایش سرمایه اجتماعی می‌شود، که از لحظه شروع به انحراف صورت گیرد و همه جانبه باشد تا همگان بدانند چشم بیداری وجود دارد که آن‌ها را در صورت انجام تخلف پایش می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه نظارت بهنگام نقش موثری در جلوگیری از تخلف و انحراف دارد، بر انجام نظارت در موعد خود و قبل و حین انحراف تاکید کرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور نظارت اساسی را به عنوان شاخصه دوم نظارتی مورد اشاره قرار داد و اظهار کرد: نظارت اساسی، نظارتی است که به مسائل مهم جامعه بپردازد و گلوگاه‌های فساد را به موقع شناسایی و مسدود کند.

خداییان به همه معاونان و بازرسان سازمان بازرسی کل کشور تاکید کرد که در شناسایی مسائل مهمی که مردم از آن‌ها رنج می‌برند، اهتمام ویژه داشته باشند و آن‌ها را از پرداختن به مسائل جزیی برحذر داشت.

وی در این زمینه گریزی به وضعیت دپوی کالاها در انبارهای گمرکات و اموال تملیکی زد و اعلام کرد: اینکه بعد از دستور ریاست محترم دستگاه قضایی و رئیس جمهور محترم برای ساماندهی وضعیت موجود، نواقصی در این خصوص کشف گردید، نشانگر این است که دستگاه‌های نظارتی به موقع به وظایف خود عمل نکرده‌اند و نباید کالایی یک دهه در انبارهای سازمان اموال تملیکی باقی بماند و فاسد شود.

سخنگوی قوه‌قضاییه با یادآوری صحبت های رئیس قوه‌قضاییه در چهلمین سالروز تاسیس سازمان بازرسی مبنی بر لزوم ارزیابی جدی‌تر و به روزتر درباره فرآیند پیگیری گزارش‌های مربوط به دستگاه‌های اجرایی برای اثربخش‌تر شدن عملکرد این سازمان، تصریح کرد: بر این اساس باید ورود سازمان بازرسی به مسائل به گونه‌ای صورت گیرد که به اصلاح امور منجر شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در بیان مولفه سوم، جنبه پیشگیرانه گزارش‌های سازمان بازرسی را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: باید نظارت‌ها به گونه‌ای قوی و دقیق باشد که قبل از شروع انحراف، بتوان نسبت به موضوع هشدار داد و در صورت عدم استنکاف از هشدار سازمان بازرسی، برخورد لازم صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه گزارش‌های سازمان بازرسی وابستگی تام و تمامی به کیفیت هشدارها و روند اجرایی آن‌ها دارد، اظهار کرد: گزارش‌هایی که کیفیت لازم را در نوع و روند هشدار رعایت کرده باشد، کارکرد و اهمیت بسیار بیشتری از گزارش‌هایی دارند که چنین مشخصه‌هایی را مدنظر قرار نداده‌اند.

خداییان با بیان اینکه کیفیت گزارش‌های هشداری از تعداد آن‌ها مهم‌تر است، همه معاونان و بازرسان سازمان بازرسی را به رصد جریان امور در همه دستگاه‌های کشور مکلف کرد و ادامه داد: هدف غائی سازمان بازرسی ارسال نامه هشداری صرف نیست، بلکه اصلاح امور است و در صورت عدم توجه به این هشدارها باید با افراد متخلف و مقصر برخورد لازم صورت گیرد.

مستدل و متقن بودن گزارشات، محور دیگری بود که مورد تاکید رئیس سازمان بازرسی کل کشور قرار گرفت.خداییان در این زمینه اثربخشی را شرط لازم و ضروری در گزارش‌های سازمان بازرسی دانست و گفت: هیچ گزارشی نباید از سازمان بازرسی خارج شود، مگر اینکه مثمرثمر و نتیجه بخش باشد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور برخورد جدی و سریع با افرادی که به تذکرات و هشدارهای سازمان بازرسی توجه نمی‌کنند و مرتکب فساد می‌شوند را به عنوان محور بعد مورد اشاره قرار داد و افزود: بر اساس قانون باید ظرف مدت سه ماه گزارش‌های سازمان بازرسی رسیدگی شود لذا می‌طلبد که پیگیری لازم از سوی مدیران بازرسی در این رابطه صورت گیرد.

وی خطاب به همه معاونان، مدیران و بازرسان کل سازمان بازرسی تاکید کرد که نسبت به گزارش‌های ارسالی از ناحیه سازمان حساس بوده و پیگیری مداوم صورت دهند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر اینکه نظارت‌ها باید الکترونیکی باشد، از مدیرکل دفتر فناوری و اطلاعات این سازمان خواست بسترهای لازم را برای دسترسی به سامانه‌های همه دستگاه‌ها فراهم نمایند و با کمک مرکز آموزش سازمان، آموزش‌های لازم در این زمینه مدنظر قرار گیرد.

خداییان از زحمات حجت‌الاسلام والمسلمین عرب انصاری معاون سابق نظارت و بازرسی امور فرهنگی و اجتماعی، غلامعباس ترکی معاون سابق نظارت و بازرسی امور تولیدی و حمیدرضا سلیمانی رئیس دفتر سابق بازرسی امور ویژه بازرسی کل کشور قدردانی و برای آن‌ها در سنگر جدید آروزی توفیق کرد.

وی در ادامه در معرفی احمد رحمانیان قائم مقام و سرپرست معاونت امور تولیدی سازمان بازرسی، سوابق درخشان و تلاش‌های این قاضی نام آشنا و نفوذناپذیر کشور را مورد اشاره قرار داد و ابراز امیدواری کرد که با حضور وی اثربخشی و پیگیری‌های گزارش‌های سازمان بازرسی با جدیت و سرعت بیشتری دنبال شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور از سیدجعفر کاظم‌پور معاون جدید نظارت و بازرسی امور فرهنگی و اجتماعی این سازمان به عنوان فردی با تجربه و مسلط به امور حقوقی و قضایی یاد کرد و ابراز امیدواری نمود که حضور وی منشا تحولات عظیم و تسریع در امور در سازمان شود.

خداییان همچنین از سعید بابازاده رئیس جدید دفتر بازرسی امور ویژه سازمان بازرسی کل کشور به عنوان یکی از قضات پاکدست، پرتلاش، ولایی و باانگیزه دستگاه قضایی نام برد.

وی در پایان با تقدیر از همه کارکنان سازمان بازرسی کل کشور که در سال ۱۴۰۰ علیرغم وجود برخی تنگناها خالصانه و پرتلاش در راستای خدمت به مردم گام برداشته و ماموریت‌های محوله را انجام داده‌اند، تاکید کرد که برنامه‌های سال ۱۴۰۱ را از همان روزهای ابتدایی سال با جدیت دنبال کند.

لینک کوتاه : https://aftabyazdonline.ir/?newsid=25

ثبت دیدگاه

مجموع نظرات : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
  • در غیر این صورت، «آفتاب یزد» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
عکس خوانده نمی‌شود